WYDAWNICTWA WŁASNE

"Fotografia chłopów pomorskich"
Wydawnictwo Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku, 2012

Album, pod red. Danuty M. Sroki, jest efektem dwuletniego procesu gromadzenia fotografii pochodz─ůcych m.in. z prywatnych kolekcji rodzin pomorskich. W znacznej cz─Ö┼Ťci wykorzystano materia┼éy pochodz─ůce z archiwum fotoreportera Jana Maziejuka, Muzeum Pomorza ┼Ürodkowego w S┼éupsku oraz Pommersches Landesmusum w Greifswaldzie.

Album podzielono na osiem rozdzia┼é├│w po┼Ťwi─Öconych okre┼Ťlonym aspektom ┼╝ycia na wsi, do kt├│rych wprowadzenia pisa┼é Dawid Gonciarz ÔÇô etnolog z Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swo┼éowie. Publikacja zosta┼éa wydana w dw├│ch j─Özykach: polskim i niemieckim, zawiera wyb├│r 365 zdj─Ö─ç. Najstarsza fotografia pochodzi z 1898 r., najnowsza za┼Ť z 2012 r.

Przy ogromnym zaanga┼╝owaniu ca┼éego zespo┼éu stworzyli┼Ťmy historyczny portret pomorskiej wsi, kt├│rego wsp├│lnym mianownikiem jest fotografia scalaj─ůca histori─Ö, tradycje i warto┼Ťci naszych przodk├│w.

Do ksi─ů┼╝ki do┼é─ůczono film dokumentalny pt.┬áÔÇ×OsadnicyÔÇŁ.

Publikacja ukazała się dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Miejskiego w Słupsku, Starostwa Powiatowego w Słupsku oraz Centrum Edukacji Regionalnej w Warcinie. Album nie powstałby bez wsparcia mieszkańców powiatu słupskiego, którzy dostarczyli fotografie.

Wykaz publikacji wydanych przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Słupsku :

Seria Bio-bibliograficzna - Sylwetki Pisarzy Słupskich w opracowaniu Alicji Świetlickiej.
W tej serii ukaza┼éy si─Ö nast─Öpuj─ůce publikacje :

1993 - "Ziemia s┼éupska w podaniu, ba┼Ťni i legendzie", poradnik bibliograficzny. Alicja ┼Üwietlicka

1995 - "Biblioteki Publiczne na Ziemi Słupskiej". Elżbieta Wisławska

1998 - "Słownik historyczny miast i wsi województwa słupskiego". Alicja Świetlicka, Elżbieta Wisławska

2000 - "Słupskie instytucje kulturalne - Infromator". Elżbieta Wisławska (red.)

2003 - "Znani Słupszczanie". Szkice biograficzne z powojennych dziejów miasta. Alicja Świetlicka, Elżbieta Wisławska

2004 - "100 lat Biblioteki Miejskiej w Słupsku 1903 - 2003".

2004 - "Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku" Informator.

Publikacje wydane przy współudziale Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku i Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich - Oddział w Słupsku :

Seria - "Materiały do poznania regionalizmu słupskiego"

tom 1, tom 2, tom 3, tom 4,

tom 5, tom 6, tom 7, tom 8,

tom 9, tom 10

1996 - "Słupskie szkice polonistyczne" Zbigniew Zielonka - jubileusz 40-lecia pracy twórczej

1998 - "Tajemnicze Pomorze" Jolanta Nitkowska-W─Öglarz

1999 - "Jednorodne" Halszka Olsińska

1999 - "Mickiewicz interdyscyplinarny" : materia┼éy konferencji zorganizowanej przez Instytut Filologii Polskiej Wy┼╝szej Szko┼éy Pedagogicznej w W┼éupsku oraz Miejsk─ů Bibliotek─Ö Publiczn─ů w S┼éupsku dn. 18-19 grudnia 1998 roku.

1999 - "Zarys historii wsi Rachodoszcze 1696 - 1998" Stanisław Szewczuk "Jurand", Stanisław Szewczuk "Kmicic"

2000 - "Lustro weneckie", Andrzej Turczyński