Ikony - niezwykłe obrazy

Pod takim tytu┼éem odbywa si─Ö wystawa ikon napisanych przez pani─ů┬áMart─Ö┬áKiedos,┬ádo┬áobejrzenia kt├│rej zach─Öcamy w┬áFilii 5 MBP, przy ul. Jana Kazimierza┬á19/5.

Pisanie ikon to hobby, kt├│rym pani Marta zajmuje si─Ö od wrze┼Ťnia ubieg┼éego roku, po zrealizowanym┬áuprzednio┬ákursie.┬áWcze┼Ťniej, sprawdza┼éa swoje umiej─Ötno┼Ťci w innych dziedzinach sztuki: uprawia┼éa malarstwo akrylowe, wykonywa┼éa haftowane obrazy, szy┼éa ubrania, robi┼éa ┼Ťwi─ůteczne ozdoby.┬áJest prawnikiem z wykszta┼écenia, bo taki zaw├│d dawa┼é wi─Öksze bezpiecze┼ästwo finansowe na przysz┼éo┼Ť─ç,┬áale jak przyznaje od dziecka mia┼éa artystyczne zaci─Öcie.

Praca nad ikon─ů trwa minimum trzy miesi─ůce. Prawid┼éowa ikona jest pisana na drewnie li┼Ťciastym, najlepiej lipowym, na kt├│re nast─Öpnie nakleja si─Ö p┼é├│tno┬áklejem kr├│liczym. Po wst─Öpnym przygotowaniu,┬áp┼é├│tno gruntuje si─Ö kred─ů a nast─Öpnie pisze suchymi pigmentami wymieszanymi z┬á┼╝├│┼étkiem jaja i bia┼éym winem. Techniki te, ustalone w staro┼╝ytno┼Ťci stosuje autorka prac.

Niedawno pani Marta do┼é─ůczy┼éa do grona emeryt├│w, ale ma jeszcze wiele pomys┼é├│w┬ádo zrealizowania przed sob─ů. Pragnie dalej rozwija─ç si─Ö tw├│rczo┬ái intelektualnie,┬ápoznawa─ç nowe sposoby wypowiedzi artystycznej. W najbli┼╝szym planach┬á-┬ákurs ceramiki, studia historyczne lub polonistyczne. Opr├│cz tego jest wielk─ů pasjonatk─ů podr├│┼╝y i mi┼éo┼Ťniczk─ů zwierz─ůt.

Wystawa potrwa do 20 maja 2016 r. Zapraszamy!