Festiwal Literacki "Kryminał na Krętej"

Zapraszamy na
Festiwal Literacki ÔÇ×Krymina┼é na Kr─ÖtejÔÇŁ
w dniach 2-6 listopada 2015 roku

Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii D─ůbrowskiej w S┼éupsku realizuje jesieni─ů 2015 r., projekt pn. ÔÇ×Krymina┼é na Kr─ÖtejÔÇŁ.┬á Przedsi─Öwzi─Öcie otrzyma┼éo grant Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ÔÇ×Kultura ÔÇô Interwencje 2015ÔÇŁ a tak┼╝e wsparcie finansowe z bud┼╝etu Miasta S┼éupska. ┬á

W ramach projektu odb─Ödzie si─Ö Festiwal Literacki ÔÇ×Krymina┼é na Kr─ÖtejÔÇŁ. Program festiwalu obejmuje cykl spotka┼ä i warsztat├│w z autorami najpopularniejszych powie┼Ťci kryminalnych: Krzysztofem Kozio┼ékiem, Monik─ů i Rafa┼éem Chojnickimi, Markiem Krajewskim, Katarzyn─ů Bond─ů. Zwie┼äczeniem imprezy b─Ödzie premiera ksi─ů┼╝ki wizualnej i filmu kryminalnego,┬á przygotowanych przez m┼éodzie┼╝ V Liceum Og├│lnokszta┼éc─ůcego pod kierunkiem Daniela Odiji i Krzysztofa Przygody.

Poniżej zamieszczamy szczegółowy program Festiwalu Literackiego:

2 listopada 2015 r. godz. 11:00
Filia nr 3 MBP, ul Zygmunta Augusta 7
Warsztat dla dzieci z Krzysztofem Kozio┼ékiem pt. ÔÇ×Literacka bestia nadchodziÔÇŁ.

Krzysztof Kozio┼éek - absolwent politologii na Uniwersytecie Zielonog├│rskim, z zawodu pisarz i dziennikarz.┬á W 2007 r. zadebiutowa┼é powie┼Ťci─ů sensacyjn─ů "Droga bez powrotu", w 2009 r. wyda┼é krymina┼é skandynawski "┼Üwi─Öta tajemnica" (nominowany do Lubuskiego Wawrzynu Literackiego), w 2010 r. ukaza┼éa si─Ö powie┼Ť─ç sensacyjno-przygodowa "Miecz zdrady". Za t─Ö ostatni─ů autor zosta┼é zg┼éoszony do Paszportu Polityki 2010 i nominowany do Lubuskiego Wawrzynu Literackiego. W 2011 roku Krzysztof Kozio┼éek otrzyma┼é Lubusk─ů Nagrod─Ö Literack─ů dla najbardziej obiecuj─ůcego lubuskiego pisarza. W tym samym roku ukaza┼éy si─Ö kolejne ksi─ů┼╝ki: thriller "Premier musi zgin─ů─ç" oraz "Trzy dni Soko┼éa" (ze strony internetowej Krzysztofa Kozio┼éka).

3 listopada 2015 r. godz. 17:00
Filia nr 8 MBP ul. Braci Gierymskich 1
Spotkanie z Monik─ů i Rafa┼éem Chojnackimi pt. ÔÇ×Fenomen i bohaterowie krymina┼é├│w skandynawskichÔÇŁ.

Fot. Dominik Werner/ Agencja Gazeta

dr Monika Samsel-Chojnacka ÔÇô skandynawistka, teatrolog, literaturoznawca oraz trzykrotna stypendystka Instytutu Szwedzkiego. Naukowo zajmuje si─Ö badaniem tw├│rczo┼Ťci Ingmara Bergmana oraz skandynawskiej literatury kryminalnej. Pracuje w Katedrze Skandynawistyki Uniwersytetu Gda┼äskiego.
Rafa┼é Chojnacki - copywriter, redaktor i recenzent. Od 1999 roku propaguje muzyk─Ö folkow─ů na portalu ÔÇ×Folkowa.art.plÔÇŁ. Wieloletni redaktor portalu ÔÇ×Carpe NoctemÔÇŁ (www.carpenoctem.pl), po┼Ťwi─Öconego literaturze grozy.
Ma┼é┼╝e┼ästwo Chojnackich wsp├│lnie prowadzi stron─Ö ÔÇ×Deckare.plÔÇŁ, po┼Ťwi─Öcon─ů skandynawskiej powie┼Ťci.

4 listopada 2015 r., godz. 17:00
MBP ul. Grodzka 3
Spotkanie z Markiem Krajewskim┬á pt. ÔÇ×Z ka┼╝dym dniem rozumia┼é coraz lepiej, ┼╝e ludzie s─ů zdolni. Zdolni do wszystkiegoÔÇŁ. Prowadzi Daniel Odija.

Fot. Grzegorz Hawałej

Marek Krajewski ÔÇô filolog klasyczny specjalizuj─ůcy si─Ö w zakresie j─Özykoznawstwa ┼éaci┼äskiego. Doktor nauk humanistycznych i by┼éy wyk┼éadowca Uniwersytetu Wroc┼éawskiego. Od 2007 roku zajmuje si─Ö pisaniem ksi─ů┼╝ek: autor wielu krymina┼é├│w (Cykl o Eberhardzie Mocku, Cykl o Jaros┼éawie Paterze, Cykl o Edwardzie Popielskim), za kt├│re otrzyma┼é presti┼╝ow─ů nagrod─Ö Paszport Polityki.

5 listopada 2015 r., godz. 17:00
MBP ul. Grodzka 3
Spotkanie z Katarzyn─ů Bond─ů pt. ÔÇ×Sensacyjny wiecz├│r z ksi─ů┼╝k─ůÔÇŁ. Prowadzi Daniel Odija.

Katarzyna Bonda - autorka bestsellerowych powie┼Ťci kryminalnych. Do polskiego krymina┼éu wprowadzi┼éa posta─ç profilera: trylogia o psychologu policyjnym Hubercie Meyerze (Sprawa Niny Frank, Tylko martwi nie k┼éami─ů, Florystka), w 2014 roku zapocz─ůtkowa┼éa "tetralogi─Ö ┼╝ywio┼é├│w" o profilerce Saszy Za┼éuskiej (Poch┼éaniacz ÔÇô POWIETRZE, w przygotowaniu: Okularnik ÔÇô ZIEMIA, Lampiony ÔÇô OGIE┼â, Czerwony Paj─ůk - WODA). Autorka ksi─ů┼╝ek dokumentalnych Zbrodnia niedoskona┼éa i Polskie morderczynie. Uko┼äczy┼éa dziennikarstwo na UW i scenariopisarstwo na PWSFTViT (ze strony internetowej Katarzyny Bondy).

6 listopada 2015 r. g. 17:00
MBP, ul. Grodzka 3
Premiera ksi─ů┼╝ki wizualnej i filmu kryminalnego pt. ÔÇ×Morderstwo na Kr─ÖtejÔÇŁ.

Ksi─ů┼╝ka i film zosta┼éy przygotowane przez uczni├│w V Liceum Og├│lnokszta┼éc─ůcego w S┼éupsku pod kierunkiem pisarza i bibliotekarza Daniela Odiji i s┼éupskiego dziennikarza Krzysztofa Przygody. W tym celu m┼éodzie┼╝ wzi─Ö┼éa udzia┼é w odpowiednich warsztatach: literackim i filmowym. Na spotkaniu zostan─ů zaprezentowane efekty ich kilkumiesi─Öcznej pracy nad projektem ÔÇ×Krymina┼é na Kr─ÖtejÔÇŁ.

Organizator: MBP
Mecenat: Narodowe Centrum Kultury ÔÇô Kultura Dost─Öpna, Miasto S┼éupsk,
Partnerzy: V LO, Szkoła Policji w Słupsku,
Patroni medialni: G┼éos Pomorza, Radio Koszalin/ Radio S┼éupsk, Telewizja S┼éupsk w sieci Vectra, Gryf 24, Blog Polacy nie g─Ösi i swoich autor├│w maj─ů