Kryminał na Krętej

Nowy projekt biblioteki!
Jesieni─ů uczestnicy przenios─ů si─Ö
w ┼Ťwiat krymina┼éu skandynawskiego

Miejska Biblioteka Publiczna w S┼éupsku realizuje jesieni─ů 2015 r. festiwal literacki pn. ÔÇ×Krymina┼é na Kr─ÖtejÔÇŁ. Projekt otrzyma┼é grant Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ÔÇ×Kultura ÔÇô Interwencje 2015ÔÇŁ a tak┼╝e wsparcie finansowe z bud┼╝etu Miasta S┼éupska.

Nazwa projektu nawi─ůzuje do dzi┼Ť nieistniej─ůcej, acz historycznej ulicy Kr─Ötej biegn─ůcej wzd┼éu┼╝ mur├│w ┼Ťredniowiecznych okalaj─ůcych s┼éupsk─ů ksi─ů┼╝nic─Ö. We wrze┼Ťniu w ramach projektu odb─Öd─ů si─Ö warsztaty literackie. Grupa m┼éodzie┼╝y we┼║mie udzia┼é w cyklu spotka┼ä, w trakcie kt├│rych pozna tajniki warsztatu pisarskiego (spos├│b prowadzenia narracji, zawi─ůzanie intrygi), a nast─Öpnie wsp├│lnie stworzy histori─Ö kryminaln─ů, kt├│ra pos┼éu┼╝y za materia┼é wyj┼Ťciowy dla ksi─ů┼╝ki wizualnej, t.j. interaktywnego krymina┼éu miejskiego. Podczas warsztat├│w m┼éodzie┼╝ pracowa─ç b─Ödzie pod kierunkiem s┼éupskiego pisarza Daniela Odiji, konsultantem programowym b─Ödzie ekspert - specjalista w zakresie kryminalistyki.

Przez ca┼éy pa┼║dziernik trwa─ç b─Öd─ů warsztaty filmowe, w czasie kt├│rych m┼éodzie┼╝ b─Ödzie pracowa─ç nad scenariuszem dla kr├│tkiego filmu opartego na powsta┼éym materiale literackim. Uczestnicy przeprowadz─ů casting i wy┼éoni─ů odtw├│rc├│w r├│l g┼é├│wnych, om├│wi─ů aspekty techniczne i konwencj─Ö filmu (np. czarnego krymina┼éu noir z lat 50-tych, z wplecionymi we┼ä elementami krymina┼éu skandynawskiego osadzonego w s┼éupskich realiach). M┼éodzie┼╝ wcieli si─Ö w role filmowc├│w pod kierunkiem s┼éupskiego dziennikarza Krzysztofa Przygody. Aktorski proces tw├│rczy b─Ödzie podpatrywany przez pozosta┼é─ů grup─Ö m┼éodzie┼╝y, kt├│ra przygotowuje kilkana┼Ťcie fotogram├│w na wystaw─Ö. W pierwszym tygodniu listopada 2015 r. odb─Ödzie si─Ö cykl spotka┼ä warsztat├│w z autorami najpopularniejszych powie┼Ťci kryminalnych: Krzysztofem Kozio┼ékiem, Monik─ů i Rafa┼éem Chojnickimi, Markiem Krajewskim, Katarzyn─ů Bond─ů. Projekt zako┼äczy si─Ö premier─ů przygotowanej przez m┼éodzie┼╝ ksi─ů┼╝ki wizualnej, filmu i pokaz metafilmu.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM:

WARSZTATY ZORGANIZOWANE DLA GRUP:

5-30 wrze┼Ťnia ÔÇô warsztaty literackie dla m┼éodzie┼╝y. Prowadzi Daniel Odija. Miejsce: MBP ul. Grodzka 3

1-30 pa┼║dziernika ÔÇô warsztaty filmowe dla m┼éodzie┼╝y. Prowadzi Krzysztof Przygoda. Miejsce: MBP, ul. Kr─Öta

2 listopada g.11 ÔÇô ÔÇ×Literacka bestia nadchodziÔÇŁ ÔÇô warsztaty dla dzieci. Prowadzi Krzysztof Kozio┼éek. Miejsce: Filia nr 3, ul. Zygmunta Augusta 7

6 listopada ÔÇô ÔÇ×Gdy nauka odkrywa odciski palc├│w ÔÇô zbrodniarze zak┼éadaj─ů r─ÖkawiczkiÔÇŁ. Warsztaty z ekspertem kryminalistyki. Miejsce: Szko┼éa Policji w S┼éupsku

OTWARTE SPOTKANIA AUTORSKIE:

3 listopada g. 17.oo ÔÇô ÔÇ×Fenomen i bohaterowie krymina┼é├│w skandynawskichÔÇŁ. Prowadz─ů: Monika i Rafa┼é Chojnaccy, Filia nr 8 MBP, ul. Br. Gierymskich 1

4 listopada g. 17.oo ÔÇô ÔÇ×Z ka┼╝dym dniem rozumia┼é coraz lepiej, ┼╝e ludzie s─ů zdolni. Zdolni do wszystkiegoÔÇŁ. Spotkanie z Markiem Krajewskim prowadzi Daniel Odija. Miejsce: MBP ul. Grodzka 3

5 listopada g. 17.oo┬áÔÇô ÔÇ×Sensacyjny wiecz├│r z ksi─ů┼╝k─ůÔÇŁ. Spotkanie z Katarzyn─ů Bond─ů prowadzi Daniel Odija. Miejsce: MBP, ul. Grodzka 3

6 listopada g. 17.oo┬áÔÇô ÔÇ×Morderstwo na Kr─ÖtejÔÇŁ- premiera ksi─ů┼╝ki wizualnej i filmu kryminalnego. Miejsce: MBP, ul. Grodzka 3

WYSTAWA