┼Üwiatowy Dzie┼ä Ksi─ů┼╝ki w gminie G┼é├│wczyce

Dnia 23 kwietnia obchodzili┼Ťmy ┼Üwiatowy Dzie┼ä Ksi─ů┼╝ki w gminie G┼é├│wczyce.

W zwi─ůzku z czym w parku wiejskim zosta┼éo zorganizowane spotkanie z uczniami klas trzecich Zespo┼éu Szkolno-Przedszkolnego w G┼é├│wczycach. Organizatorem wydarzenia by┼éa Publiczna Biblioteka w G┼é├│wczycach wspierana przez miejscowy o┼Ťrodek kultury.

W pierwszej kolejno┼Ťci czytali┼Ťmy wiersz Juliana Tuwima Lokomotywa. Nast─Öpnie dzieci stworzy┼éy w┼éasn─ů lokomotyw─Ö i ┼Ťpiewaj─ůc piosenk─Ö Jedzie poci─ůg z daleka objecha┼éy z t─ů piosenk─ů na ustach ca┼éy park i pobliski plac zabaw. Nast─Öpnie by┼éy czytane kolejne wiersze, zar├│wno Jana Brzechwy jak i Juliana Tuwima. Dzieci ch─Ötnie, ale przede wszystkim poprawnie odpowiada┼éy na pytania zwi─ůzane z czytanymi wierszami. Zar├│wno ch┼éopcy jak i dziewczynki aktywnie uczestniczyli w zabawie dotycz─ůcej wiersza Juliana Tuwima Dwa Micha┼éy na┼Ťladuj─ůc postaci z wiersza. Du┼╝─ů przyjemno┼Ť─ç dzieciaczkom sprawi┼éo malowanie obraz├│w kreda po chodniku, kt├│rych tematem by┼éy postacie i przedmioty z bajek. Dzieci przewa┼╝nie malowa┼éy kosz z warzywami, owocami, lokomotyw─Ö z wagonami oraz wierszowe dwa Micha┼éy. Nast─Öpnie odby┼éo si─Ö losowanie wierszyk├│w o zwierz─Ötach. Ka┼╝de dziecko wylosowa┼éo karteczk─Ö z wierszem, kt├│ry nast─Öpnie czyta┼éo ca┼éej grupie.

Dzieci pytane o to czy takie spotkania s─ů potrzebne jednog┼éo┼Ťnie odpowiada┼éy - tak. Ju┼╝ w tak m┼éodym wieku uwa┼╝aj─ů, ┼╝e czytanie ksi─ů┼╝ek jest potrzebne, poniewa┼╝ uczy, rozwija wyobra┼╝ni─Ö, poszerza wiedz─Ö z r├│┼╝nych dziedzin, zwi─Öksza zas├│b s┼éow oraz pozwala prze┼╝ywa─ç przygody swoich ulubionych bohater├│w z ksi─ů┼╝ek. Na koniec naszego spotkania dzieci zoata┼éy obdarowane drobnymi upominkami: zak┼éadkami do ksi─ů┼╝ek, obrazkami do pokolorowania, jak r├│wnie┼╝ s┼éodko┼Ťciami. Dzieciom podoba┼éo si─Ö zar├│wno spotkanie jak r├│wnie┼╝ mo┼╝liwo┼Ť─ç czytania ksi─ů┼╝ek na ┼Ťwie┼╝ym powietrzu w otoczeniu zieleni. Zadeklarowa┼éy r├│wnie┼╝ odwiedzenie naszej biblioteki w najbli┼╝szym czasie.