Wesele Kurpiowskie w Kobylnicy

w wykonaniu Zespołu Ludowego Klęcinianki

26 marca (┼Ťroda) 2014 r. o godz. 17.00
w sali teatralnej GCKIP  w Kobylnicy

Przedstawienie realizowane jest w ramach projektu "Biblioteka miejscem spotkań wielu kultur".

Wesele kurpiowskie przedstawia obrz─Öd za┼Ťlubin pary m┼éodej charakterystyczny dla tego regionu. Scenka przedstawia histori─Ö m┼éodej dziewczyny zakochanej w ch┼éopaku nieakceptowanym przez jej rodzic├│w, kt├│rzy to postanowili wyda─ç c├│rk─Ö za innego, znacznie starszego i bogatszego kawalera. Odegrane zostaje zawarcie kontraktu miedzy rodzicami, ┼Ťlub i oczepiny.

Zesp├│┼é Ludowy "Kl─Öcinianki" to jedyny na Pomorzy kurpiowski zesp├│┼é ludowy. Powsta┼é we wsi Kl─Öcinio w gminie G┼é├│wczyce, bo w┼éa┼Ťnie w tym rejonie osiad┼éo wiele rodzin wywodz─ůcych si─Ö z terenu Kurpi. Cho─ç zmieni┼éy miejsce zamieszkania, to jednak kultywowa┼éy dawne tradycje i obyczaje. Ta tradycja by┼éa tak silna, ┼╝e przetrwa┼éa do dzi┼Ť. Za┼éo┼╝ycielkami zespo┼éu by┼éy - Danuta Kierecka i J├│zefa Szmajda. W pa┼║dzierniku 2013 roku Zesp├│┼é obchodzi┼é 40-lecie swojego istnienia.

Zapraszamy!